מבנים מסוכנים

3623794315

מבנים מסוכנים

שתף שתף

אסון וורסאי התרחש לפני מספר שנים אבל במדינה עדיין קיימים לא מעט מבנים שבנויים בשיטת הפל – קל שהביאה לאותו אסון . אם תהיה רעידת אדמה האדישות תתפוצץ לנו בפרצוף. ועדת זיילר קבעה כבר לפני מספר שנים שיש לעשות שינוי במבנים שנבנו בשיטת פל – קל אבל מאז לא נעשה הרבה בנידון .
בישראל קיים ההרגל למנות ועדת חקירה על מנת להשקיט את הציבור. הצרה היא שאף אחד לא בודק אחרי זה האם מסקנות הועדה מיושמות. במקרה של ועדת זיילר הממשלה מינתה גם ועדה ליישום המסקנות אבל התוצאות היו דלות . בניינים רבים שנבנו בשיטה נשארו על תילם ולא חל בהם שום שינוי .
השאלה האם אסון וורסאי יכול לחזור על עצמו תלויה באוויר. במקרה של וורסאי היו שורה של כשלים בנוסף לבניה בשיטת הפל קל . היו שינויים בשלד והרצפה לא היתה מיועדת למספר גדול של אנשים שנמצאים בפעילות . האדישות יכולה להביא אותנו שוב לשרשרת כשלים כזאת ולגרום לתוצאה טרגית במקום אחר.
הועדה קבעה שהבניה בשיטת הפל קל מסוכנת אבל לא יצא שום חוק שאוסר באופן ברור את שיטת הבניה הזאת . נוסף על כך במקרה זה העקיפה קשה והרשויות המקומיות לא תמיד מראות מאמץ גדול בנושא .הסכנה הגדולה בישראל אינה נובעת רק מבנית פל קל . במדינה קיימים מבנים רבים אחרים שמוגדרים כמבנים בסכנת התמוטטות . על הרשויות מוטלת אחריות כבדה לטפל במבנים אלה . ישנם מבנים ליד הים שהקורוזיה פוגעת בהם ומחלישה את היסודות שלהם , ישנם מבנים שהם פשוט ישנים מאד ונבנו לפני התקן שחייב להשתמש בבטון חזק , כל אלה מהווים סכנה .
במדינת ישראל לא קיים חוק שמחייב את תושבי אותם מבנים להעביר את הבניין בדיקה. במדינות אחרות הדבר נחשב מקובל ודומה לתהליך של העברת טסט לאוטו.אצלנו הרשויות המקומיות מחליטות לבד מה ברצונן לעשות בנידון ולפעמים אף מגיעות לסכסוכים משפטיים עם בעלי הנכסים שמסרבים לעבור תהליך של חיזוק המבנה . הרשויות המקומיות מוצאות את המבנים המסוכנים בעזרת פקחים או על ידי התושבים עצמם שמדווחים על הבעיה של המבנה.
כל רשות מקומית שרוצה לטפל בבעיה בצורה יסודית זקוקה למשאבים רבים . בעקרון החוק אומר שכאשר הרשות מתריאה בפני בעל הנכס על הליקויים הוא צריך לבצע את השיפוץ . בפועל קשה מאד לעקוב ולוודא שאכן נעשו התיקונים בלי בעל תפקיד שיהיה אחראי אך ורק לנושא . התוצאה היא שהרשויות העשירות מטפלות בבעיה ודווקא הרשויות העניות שאצלן הבעיה חמורה בהרבה מזניחות אותה.
הסכנה הגדולה למבנים אלה היא במקרה של רעידת אדמה . בישראל כבר התרחשה לא אחת רעידת אדמה . ב 1927 היתה רעידת אדמה ביריחו שהחריבה את מרבית הבתים בעיר. שם דובר על צריפים בני קומה אחת , במקרה של ישראל של שנות ה 2000 הסכנה גדולה בהרבה לכן אנחנו צריכים להתעורר ומהר .