חניה בתמ”א 38

1207341187_s-1

חניה בתמ"א 38

שתף שתף

שאלת החניה מטרידה אנשים רבים בבואם לחפש דירה. בתמ”א 38 נותנים פיתרון למצוקת החניה בכך שמוסיפים עוד מקומות חניה בהתאם להרחבת הדירות. השאלה המתעוררת היא האם הפיתרון ישים? בייחוד כשמדובר על גוש דן ( בו יש מצוקת חניה רצינית). תקנה 17 לתמ א 38 קובעת במקרה שאי אפשר להוסיף חניות לבניין , פתרון של כופר חניה.

תמ"א 38 – הייעוד העיקרי

יש לזכור שהתוכנית בעיקרה היא תוכנית לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה . פרטים כגון הוספת חניות , הוספת דירות או חידוש ושדרוג פני הבניין הינם חשובים אבל הדבר החשוב ביותר הוא החיזוק. במקרה של רעידה בישראל צפויים אלפי קורבנות ובנוסף צפוי למשק הפסד של מיליארדי שקלים לכן על התוכנית לספק פיתרון מהיר ולשפר את עמידות המבנים. פרויקטים רבים של תמ”א 38 תקועים בגלל בעיית החניה ולכן יש הסוברים כי הפתרון המוצג בתוכנית אינו מספיק ומונע את השגת היעד במהירות.

חשיבות החניה

חניות הן מצרך נדיר בגוש דן . בתל אביב ניתן להשכיר חניות בסכום של 700 דולר לחודש וישנם מקרים בהם ניתן למכור את החניה בסכום המגיע ל- 40000 דולר . אנשים מוכנים לשלם הרבה כסף כידי לחסוך את הסיבוב הארוך באוטו למציאת מקום לחנות. בשביל דיירים מסוימים חשיבות החניה אפילו עולה על חשיבות התקנת מעלית במסגרת התוכנית .אין ספק שבעבור יזמי תמ”א 38 יש חשיבות לחניות. במצב בו לדירה אין חניה ערכה יורד, יותר מזה היום ישנם אנשים שלא ייקנו דירה ללא חניה בייחוד כאשר מדובר על דירות יוקרה. לכן ברור למה חשוב שתמ”א 38 תתמודד באופן ראוי עם בעיית החניה.